Empowering Top Women in Africa

TOP WOMEN

Awards

Trusted by leading organisations

FAwards

2023 Winners & finalists

Artisan Zone

Sibanye-Stillwater – WINNER

Inayo Mining 

WOA Oils

Tshepa Basadi – HIGHLY COMMENDED

Tailing Technology (Pty) Ltd 

Palabora Mining

Robit SA

Sue Phalane Trading and Projects

VEA Road Maintenance

SANRAL

Mint Group – WINNER

TSL Telecommunications and Automation (Pty) Ltd

BEE123

Foursight IT

Boniswa Corporate Solutions

MetroWired

Etion Connect – HIGHLY COMMENDED

Smollan

Takealot – WINNER

Metrosure

The Foschini Group – HIGHLY COMMENDED

ICAS – WINNER

The Biovac Institute – HIGHLY COMMENDED

AstraZeneca

Maponya 911

Organon

Nestlé – WINNER

OMI Solutions 

NCC Group

Banyana Banyana

South Africa Women’s National cricket team (Proteas)

Springbok Women

Kirsten Neuschäfer – WINNER

Babalwa Latsha

Tatjana Schoenmaker

Netball South Africa

Andile Dlamini

Tegan Phillips

Caster Semenya

NYDA – WINNER

FP&M SETA 

FASSET SETA – 

HIGHLY COMMENDED

CHIETA

PepsiCo

Inayo Mining 

Takealot

Merchants

Emvelo Quality and Environmental Consultant

Green Door Environmental – WINNER

Yugrow

Net0 Group

Family Matters Fertility Centre

Millennial Mindset Media

Metrosure

Truth CRM

Dynamic Shipping Services Pty Ltd

Revio Pay – HIGHLY COMMENDED

Allied Valve Specialists

The Travel Connexion

Smollan

PepsiCo

St. Davids Marist Inanda

ICAS

In2Food – WINNER

Liberty Two Degrees 

Freightmore

Robit SA

Isilumko

TransUnion

INSETA

Sue Phalane Trading and Projects

ZEDA Limited

Dimension Data

Nutun Group

Liquid Intelligent Technologies – WINNER

Merchants

Freightmore

NYDA

Nestlé

PepsiCo

INSETA

Dimension Data – WINNER

Liquid Intelligent Technologies

Nutun Group 

In2Food

Fedex

Exxaro

Kellanova

Microsoft

Sasol Limited

JSE

Sun International

British American Tobacco

Gauteng Convention & Events Bureau

Coca-Cola Beverages South Africa

JSE – WINNER

British American Tobacco South Africa

Business Directive Contract Services

BP Southern Africa

Institute of Directors SA – HIGHLY COMMENDED

Merchants

Mandate Molefi – Nene Molefi  – WINNER

Dimension Data – Stacy Mctavish

Foursight IT – Johannah Phenya

Liquid Intelligent Technologies – Fathima Ebrahim

Tshepa Basadi – Thabile Nkomo

Nutun Group – Dineo Sekwele – HIGHLY COMMENDED

MetroWired – Wezi Shezi 

Vector Logistics – Annelie Govendor

JSE – Refilwe Maboea

Liberty Two Degrees – Amelia Beattie – WINNER

Transcendence – Nathisha Singh

Jawitz Tygerberg – Judy Foster

Pam Golding – Ruth Grunder

University of South Africa (UNISA) – Prof. Usisipho Feleni

Takenote IT – Mamela Luthuli

University of Cape Town – Dr. Caroline Pule – WINNER

Exxaro – Galaletsang Legodi

Torque – Sally Acton

Jumo – Susie Squire

Maponya 911 – Simphiwe S. Mamvura –

HIGHLY COMMENDED

Unidrive Electrical Solutions – Fiona Madiane

Robit SA – Rumisha Motilal

Mandate Molefi – Nene Molefi

Business Directive Contract Services – Miskyah Toth

British American Tobacco South Africa – Diana Johnson

TSL Telecommunications and Automation (Pty) Ltd -Vasi Govinder

BP Southern Africa – Taelo Mojapelo – WINNER

St. Davids Marist Inanda – Lara Klement 

Institute of Directors SA – Parmi Natesan – HIGHLY COMMENDED

ICAS – Navlika Ratangee

WOA Oils – Nicole Peters

Liberty Two Degrees – Amelia Beattie

Mint Group – Ronelle Naidoo

ZEDA – Ramasela Ganda

VEA Road Maintenance – Thoko Tshabalala

Boniswa Corporate Solutions – Lynette Magasa

Tshepa Basadi – Mbali Milanzi

Tailing Technology (Pty) Ltd – Tania Pienaar

Isilumko – Nritika Singh

Transnet National Ports Authority- Dr. Zanele Bridgette Gasa

Umgeni Water – Thobekile Gambu

INSETA – Gugu Mkhize – WINNER

FP&M SETA – Dr. Felleng Yende

CHIETA – Wesi Khoza 

FASSET SETA – Ayanda Mafuleka

NYDA – Khuthi Mbedzi

Metrosure – Bheka Chiliza

Sibanye-Stillwater – Neal Froneman

Smollan – Michael Power – WINNER

Nestlé – Xolile White

MetroWired – Tinashe Nyahanana – HIGHLY COMMENDED

Artisan Zone – Tshepiso Eustacia Mkandawire

Etion Connect – Chantelle Dalziel

Metrosure – Fezile Primrose Tshabalala

Sol Plaatje University – Annalene Marais

Sue Phalane Trading and Projects – Portia Phalane  – WINNER

Inayo Mining – Thandokuhle Maseko

BEE123 – Yonela Ntsaluba

ZEDA Limited – Tlhabi Ntlha

Takealot – Dikeledi Sathekge – HIGHLY COMMENDED

NYDA – Khuthi Mbedzi

Cape Town: Denise Stubbs, Thokozani Wines

Durban: Ntokozo ‘Melo’ Ntleko, Takkie Wash – WINNER

North West: Lufuno Rosoesoe, TOSH Detergents

OMI Solutions – Robyn Mellett – WINNER

Emvelo Quality and Environmental Consulting – Phumzile Lembede

Green Door Environmental – Dr. Rebecca Bowd

Yugrow – Kele Boakgomo

Net0 Group – Saudah Hamid

Family Matters Fertility Centre – Dr. Qinisile Cele – HIGHLY COMMENDED

Millennial Mindset Media – Marcia Monareng

Truth CRM – Amanda Cromhout

Dynamic Shipping Services Pty Ltd – Bashini Mohamed

Revio Pay – Nicole Dunn

Allied Valve Specialists – Tina Angelos

Standard bank top women

empowering women in africa

Call Us

086 000 95 90

Home
Conference
Awards
Masterclasses
Podcasts
TW Regionals
Publication
News
Top Women Companies
Connect